5 август 2012 г.

Kратко представяне на Kindle DX

Kindle DX е една от най-добрите алтернативи за всички, които искат да четат PDF документи с много графики, таблици и изображения. С диагонал на екрана от 9,7 инча (24,6 см) е идеален за всякакъв вид материали за четене, включително книги с много графики и изображение, вестници, списания и статии.

4 август 2012 г.

Сравнение между моделите Kindle и Kindle Touch


Много често желаещите да закупят някой от последните модели на Kindle се объркват при избора си заради чисто визуалната прилика на моделите Kindle 4 (или както е по-известен само като Kindle) и Kindle Touch със и без 3G. Ето защо сега ви предлагам едно бързо сравнение между трите модела:

Kратко представяне на Kindle Touch/Kindle Touch 3G


Kindle Touch (с и без 3G) е първото устройство за четене на електронни книги, притежаващо 6-инчов мултитъч E Ink Pearl екран с контраст 10:1 и разделителна способност 800 х 600 пиксела/инч. Мултитъч сензорният дисплей на четеца е с по-чувствителна на допир виртуална клавиатура и нова система на менюто, наречена EasyReach (прелистване на страниците чрез еднократно докосване на екрана). Теглото на модела е редуцирано с 8%, а размерите му са с 11% по-малки от тези на неговия предшественик, без това да се отразява на големината на неговия екран. Електронният четец е с увеличен размер на вградената памет - 4 GB (3 GB на разположение на потребителя), позволяваща зареждането на до 3 000 книги, стерео аудио изход за слушалки и монтирани на гърба високоговорители, микро USB 2.0, Bluetooth, Wi-Fi (за Kindle Touch и Kindle Touch 3G) и 3G (само за Kindle Touch 3G).

Kратко представяне на Kindle 4


Новото поколение Kindle 4 (или както е обявен на сайта на Amazon само Kindle) е устройство за четене на е-книги, оборудвано с 6-инчов E Ink Pearl екран с контраст 10:1, без отблясъци и гарантирана липса на слънчев ефект.

25 юли 2012 г.

Kратко представяне на Kindle 3 Wi-Fi + 3G


Kindle е най-продаваният четец за електронни книги в света през последните 2 години. Моделът Kindle 3 Keyboard Wi-Fi + 3G е единственото устройство за четене на електронни книги с безплатна неограничена 3G връзка с интернет, 6" eInk дисплей, QWERTY-клавиатура и поддръжка на кирилица.

15 юли 2012 г.

Kратко представяне на Kindle 2


Второто поколение електронни четци на Амазон Kindle 2 може да се похвали с 6-инчов електрофоретичен Vizplex екран с разделителна способност 800х600. Поддържаните нива на сивата гама вече са 16, т.е. четири пъти повече от тези на оригиналния Kindle. Скоростта на опресняване е почти 20 пъти по-висока като е добавена и възможност за увеличаване/смаляване съдържанието на екрана. Шрифтовете също са променени и се отличават с по-висока четимост спрямо предишните варианти.

3 юли 2012 г.

Kратко представяне на Kindle 1


Amazon пуска първото поколение устройства за четене на електронни книги с марка Kindle на 19 ноември 2007 г. на цена от 399.00 USD. Четците са разпродадени в рамките на пет часа и половина, а складовите запаси на устройството остават изчерпани за цели пет месеца - до април 2008 г. 

27 юни 2012 г.

Интересни факти за електронното мастило


Електронното мастило е създадено от корпорацията E Ink, като самата компания е основана през 1997 г. В търговската мрежа се предлага единствено сивата скала на мастилото, която се използва в устройства като четци на електронни книги, мобилни телефони, часовници и др.

Какво е DRM?


Ако тепърва навлизате в света на електронните книги или покрай четенето на различни ревюта на електронни четци сте се сблъскали с абревиатурата DRM, вероятно сте се зачудили какво точно означава тя. DRM (Digital Rights Management) е термин, свързан с технологията за контрол на достъпа и неразрешената употреба на цифровото съдържание на произведения от притежателите на техните авторски права. DRM ограничава в по-голяма или по-малка степен възможности ви при работа със закупените продукти и по-специално електронни книги.

Файлови формати за e-book



Съществува огромно разнообразие от файлови формати за предоставяне на съдържание за електронни книги. Като основа на всички формати, създадени специално за електронните книги, е мета езика XML (eXtensible Markup Language).

Най-разпространените формати за e-book са:

26 юни 2012 г.

История и любопитни факти

За създател на електронната книга се приема Майкъл Харт, който е и създател на първата електронна библиотека - проектът Гутенберг. Развитието на технологиите и интернет помага за популяризирането, а и комерсиализирането на електронните книги. Освен електронни библиотеки, поддържани доброволно от ентусиасти, в които съдържанието е общодостъпно, се появяват и електронни книжарници като тази на Amazon. За разлика от екзотичността си в началото, в наши дни електронната книга вече е обикновена стока.

Електронната хартия е изобретена през 1970 г. от Ник Шеридън за Xerox. Първата електронна хартия, наречена Gyricon представлява прозрачен слой, запълнен с полиетиленови микросферички с диаметър от 20 до 100 микрона всяка, така че на лист "хартия" с размери 27х28 мм има около 30 милиона сферички. Единичните сфери се намират в маслени мехурчета и са двуцветни – едната половина е черна и носи много малък електростатичен заряд, а другата е бяла и е електронеутрална.

Предимства и недостатъци на електронната книга


Няма идеални устройства, няма идеални варианти - всяка алтернатива си има своите предимства и недостатъци. Така е и с електронните книги (e-books). В най-общ вид плюсовете и минусите са следните...

Какво е e-book?


E-book (буквално на български: електронна книга) е електронна версия на традиционните печатни книги. Електронната книга представлява файл или файлове, съдържащи текст и картинки с научно и/или художествено съдържание. Обикновено електронната книга е вариант на съществуваща хартиена книга, но това не е задължително условие. Тя може да се чете на персонален компютър, мобилно устройство или на специализирано устройство за четене на електронни книги, т.нар. електронни четци (e-book reader).

С понятието e-book (електронна книга) също се обозначава и електронното устройство за четене на книги в електронен формат (електронните рийдъри или ибук (разговорно, от e-book)).