Ако тепърва навлизате в света на електронните книги или покрай четенето на различни ревюта на електронни четци сте се сблъскали с абревиатурата DRM, вероятно сте се зачудили какво точно означава тя. DRM (Digital Rights Management) е термин, свързан с технологията за контрол на достъпа и неразрешената употреба на цифровото съдържание на произведения от притежателите на техните авторски права. DRM ограничава в по-голяма или по-малка степен възможности ви при работа със закупените продукти и по-специално електронни книги.
Съществуват няколко различни нива на DRM защита, които намират приложение при е-книгите. Рестрикциите могат да варират до ограничаване броя на устройствата на които дадена книга може да се чете (обикновено 5-6), отпечатване, редакция, отдаване назаем и дори невъзможност за стартиране на опцията Text-to-Speech за устройства, които я поддържат. Различните нива на защита се определят от издателите и разпространителите на електронни книги.
В зависимост от формата на файла и наличният софтуер и изискванията на автора, съществуват различни възможности за защита на електронните книги, като например:
- след определена дата книгата не е валидна;
- не може да се променя съдържанието;
- има определен брой отваряния;
- книгата е невалидна за определени държави;
- не може да се печата – всички бутони за печат са неактивни;
- не може да се копира съдържанието с copy – paste;
- може да се отваря само с парола;
- забрана за конвертиране на текста в говор;
- само част от книгата не може да се чете;
Един от най-съществените проблеми, свързан с електронните книги, е големият брой разновидности на DRM. Към настоящия момент съществуват 8 форми на DRM защита, без да се броят по-малко известните вариации на подобно ограничаване в не англоговорящите държави. Повечето от тези разновидности са несъвместими една с друга, което води до това електронна книга, закупена от един доставчик, да не може да бъде изобщо четена на устройство, закупено от друг доставчик.
Електронните книги са все още в своя начален етап на развитие и по тази причина няма преобладаващ DRM формат. Най-широко разпространен в момента е Adobe DRM, но няколко големи компании също разполагат със свой собствен вариант на такава протекция. Това е и една от причините засега да няма индикации, че даден унифициран вариант на DRM защита разполага с шансовете да оцелее в непроменен първоначален вид.
Голямата DRM четворка:
- Adobe DRM - Най-често срещаната форма на DRM. Той се използва в ePub и PDF файлове, включително и в електронните книги на обществените библиотеки. Повечето електронни четци, с няколко изключения като Kindle, поддържат тази разновидност на DRM защита. Съществуват множество софтуерни приложения, които могат да четат издания с Adobe DRM и десетки сайтове, предлагащи е-книги в този формат.
- Amazon DRM - Amazon използва свой собствен патентован DRM за книгите, предназначени за техния електронен четец Kindle. Повечето от тях са в AZW формат (на практика MOBI формат с висока степен на компресиране.), но има и такива в TPZ формат (познат и под името AZW1. Позволява вграждане на шрифтове в самия файл). Тази DRM форма на ограничаване определя вида на устройствата (само такива с инсталиран Kindle-софтуер) на които книгите могат да бъдат четени - kindle, PC, Mac, iPad, iPod, iPhone, Blackberry и устройствата с ОС Android.
- Apple DRM - Apple използва собствена форма на DRM рестрикция за книгите, закупени от iBookstore. Тези книги могат да бъдат четени само на iPad, iPod или iPhone. Други устройства или софтуер не се поддържат.
- Barnes & Noble DRM - ситуацията тук е малко странна. Barnes & Noble използват Adobe ePub, но имат собствен вариант на DRM защита, който прави закупената от тях електронна книга несъвместима с други устройства или софтуер по принцип съвместим с Adobe DRM! Книгите могат да бъдат четени на техния електронен четец - Nook, както и на устройства с инсталиран Nook-софтуер - PC, Mac, iPad, iPhone, Android, Blackberry, Pandigital Novel, iRex DR-800 и още няколко други четци, изрично упоменати в Barnes & Noble DRM поддръжката.
Други DRM схеми на защита:
- Microsoft DRM - тази форма на ограничаване се използва от рядко срещания LIT формат на Microsoft за електронни книги. Книгите в LIT формат могат да бъдат четени само на компютър, таблет или друго мобилно устройство с инсталиран Microsoft Reader софтуер. Няма специално предназначен електронен четец, който да поддържа този DRM формат.
- Blio DRM - сравнително нова платформа, използваща Microsoft’s XPS формата за електронни книги. Blio използва собствен DRM формат, четим единствено от техния собствен софтуер. Техните електронни книги не могат да бъдат отворени с никаква друга XPS програма или приложение.
- eReader DRM - някога популярен формат за палм устройствата (електронни компютърни преносими устройства със сравнително скромни хардуерни параметри), този DRM формат е ограничен до няколко магазина за електронни книги. Такива са сайтовете eReader.com и Fictionwise - и двете собственост на Barnes & Noble. Тази форма на защита изисква използването на eReader софтуер на устройства като PC, Mac, Linux компютри и смартфони. eReader DRM се поддържа и от електронния четец на Barnes & Noble - Nook.
- Mobipocket DRM - доста известният преди време Mobipocket DRM напоследък губи от своята популярност. Много малко електронни четци вече поддържат тази DRM форма, а същевременно често предлагат поддръжка на Adobe DRM. Комбинацията на този факт с по-голямата популярност на Adobe води и до намаляващата значимост на Mobipocket DRM. Защитата също изисква инсталирането на Mobipocket софтуер на устройството на което книгата ще се чете, независимо дали е компютър или смартфон. Компанията Mobipocket е собственост на Amazon.
На практика всички защити могат да бъдат надхитрявани и разбивани. Пълната защита на аудио или визуални материали е невъзможна. Въпросът е дали услията за разбиването на защитата са оправдани.
Няма коментари:
Публикуване на коментар